Ustawa z dnia 16 października 2019 r., o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2217), wprowadziła zmiany m.in. do treści Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623, 1655, 1798 i 2217).

Z tego też powodu Minister Finansów podjął prace nad projektem nowego Rozporządzenia w sprawie dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym. Zwrócić należy uwagę na upoważnienie ustawowe zawarte w art. 55 pkt 2 Ustawy z 2005 r., zgodnie z którym minister właściwy do spraw instytucji finansowych określi, w drodze rozporządzenia: podmioty uprawnione do ubiegania się o dopuszczenie instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym, szczególne warunki, jakie są obowiązane spełniać te podmioty, szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać warunki obrotu, o których mowa w art. 55 d ust. 1, oraz szczególny tryb i warunki zatwierdzenia warunków obrotu, w tym kryteria, jakie muszą spełniać te instrumenty finansowe, aby mogły być przedmiotem obrotu, tak aby zapewnić nabywcom tych instrumentów finansowych podstawowe dane niezbędne do oceny ryzyka związanego z inwestowaniem.

            Najistotniejszą zmianą w stosunku do dotychczas obowiązującego Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym (Dz. U. poz. 1699) jest zmiana podstawy prawnej dotyczącej szczegółowych warunków, jakim powinny odpowiadać warunki obrotu instrumentami finansowymi niebędącymi papierami wartościowymi.

            Przypomnieć trzeba, że zgodnie z treścią § 1 rozporządzenie określa:

1)     podmioty uprawnione do ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi;

2)     szczególne warunki, jakie są obowiązane spełniać podmioty, o których mowa w pkt 1;

3)     szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać warunki obrotu, o których mowa w art. 55d ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych;

4)     szczególny tryb i warunki zatwierdzenia tych warunków , w tym kryteria, jakie muszą spełniać instrumenty finansowe, aby mogły być przedmiotem obrotu.

            Tym samym w znacznym stopniu powiela treść dotychczas obowiązującego Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie dopuszczania instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi do obrotu na rynku regulowanym.

Proponowane zmiany mają zapewnić dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów do stanu prawnego, wynikającego ze zmian w innych aktach prawnych. Przykładowo,
w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu ustawodawca posługiwał się terminem ,,Komisja Papierów Wartościowych i Giełd”. W projekcie zastąpiono go terminem ,,Komisja Nadzoru Finansowego”. Jak wiadomo, z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 180) rozpoczęła funkcjonowanie Komisja Nadzoru Finansowego, przejmując realizację zadań i kompetencji Komisji.

            W § 3 projektu rozporządzenia zawarto znowelizowany katalog podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym instrumentów finansowych. Zgodnie z projektem są nimi:

  • spółka prowadząca rynek regulowany;
  • spółka prowadząca giełdę towarową.

Ponadto wnioskodawca proponuje, aby wniosek o zatwierdzenie warunków obrotu zawierał następujące informacje:

1)    firmę (nazwę), siedzibę i adres oraz numer telefonu, numer telefaksu, adres poczty elektronicznej i adres strony internetowej wnioskodawcy;

2) podstawowe dane o dopuszczanych do obrotu na rynku regulowanym instrumentach finansowych, w szczególności ich rodzaj i liczbę, o ile jest ona ustalona, oraz  instrumenty bazowe, będące podstawą dla określania ceny lub wartości instrumentów finansowych;

3)    wskazanie cyklicznych terminów wygasania lub wykonania instrumentów finansowych – w przypadku gdy wniosek dotyczy programu instrumentów finansowych.        

W ramach toczących się uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych projekt rozporządzenia został rozesłany do 56 podmiotów opiniujących. Zgodnie z projektem, minister właściwy ds. finansów planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia. Biorąc pod uwagę, że termin wnoszenia uwag do projektu upływa z dniem 3 marca, zaś w myśl art. 45 pkt 2 Ustawy z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 października 2005 r. obowiązuje do dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia, wszakże nie dłużej niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, wejście w życie omawianego rozporządzenia nastąpi najpóźniej do końca listopada br.